Encyklopedia

empressia.pl

Wdychanie pary z naczynia z gorącą wodą z dodatkiem ziół, olejków eterycznych lub innych substancji leczniczych to metoda chętnie stosowana już przez nasze prababki. Były to tak zwane parówki. Zadaniem tej praktyki było złagodzenie uporczywych dolegliwości i przyspieszenie leczenia zapalenia zatok, przewlekłego kaszlu, alergii czy astmy. Obecnie inhalacje wracają do łask i są uważane przez współczesną medycynę za jeden z najbardziej skutecznych sposobów stosowanych przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Są łatwo dostępne, proste do przeprowadzenia, wygodne i bezinwazyjne i można wykonywać je nawet u najmłodszych dzieci. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest inhalacja, dla kogo będzie najlepszym rozwiązaniem i jak wykonywać ją poprawnie.

Co to jest inhalacja?

To powszechnie stosowany zabieg polegający na wdychaniu leków lub innych substancji wspomagających leczenie w postaci pary lub aerozolu. Współcześnie tradycyjne „parówki”, czyli oddychanie nad naczyniem z wrzącą wodą z dodatkiem ziół czy olejków eterycznych coraz częściej zostają zastępowane nowoczesnymi inhalatorami i nebulizatorami, jednak mechanizm działania i wskazania do stosowania pozostają te same. W zależności od podawanej substancji leczniczej, inhalacje pomagają udrożnić drogi oddechowe, ułatwiają wykrztuszanie wydzieliny, nawilżają błony śluzowe i łagodzą objawy typowe dla alergii wziewnych. Niewątpliwą zaletą tego zabiegu jest fakt, iż pozwala on na podanie mniejszej dawki leku, dzięki czemu, w przeciwieństwie do preparatów podawanych drogą doustną, nie obciążają żołądka i układu pokarmowego.

Kiedy warto stosować inhalacje?

Inhalacje zalecane są przede wszystkim jako element kuracji chorób górnych dróg oddechowych. Sprawdzą się w przypadku osób zmagających się z przewlekłym suchym lub mokrym kaszlem, zapaleniem oskrzeli, astmą alergiczną i niealergiczną, zapaleniem zatok i mukowiscydozą. Mogą przyspieszyć także regenerację po chirurgicznych zabiegach laryngologicznych i łagodzić stany zapalne w obrębie płuc. Zabieg ten często polecany jest również jako element profilaktyki dla osób spędzających dużo czasu w klimatyzowanych lub ogrzewanych wnętrzach, a także w zakurzonych i zadymionych pomieszczeniach – stosowane regularnie przywracają komfort oddychania, nawilżają błony śluzowe i zmniejszają ryzyko wystąpienia infekcji.

Inhalacje u dzieci

Inhalacje to stosunkowo prosty do wykonania i bezpieczny zabieg, dlatego można stosować je nawet u niemowląt. Należy przy tym zwrócić jednak uwagę na kilka istotnych kwestii. Preparat, który podajemy dziecku w nebulizatorze, powinien być opracowany specjalnie z myślą o najmłodszych pacjentach. Jednym z nich jest NEBU-dose BABY, czyli bezpieczny 1,5% roztwór chlorku sodu w postaci pojedynczych ampułek, który nie zawiera konserwantów ani żadnych innych szkodliwych substancji. Kolejny aspekt, który powinniśmy mieć na uwadze, jeśli inhalujemy dziecko, to prawidłowa higiena inhalatora – wszystkie części powinny zostać umyte i osuszone zgodnie ze wskazaniami producenta. Należy także pamiętać, by niemowlęta inhalować zawsze w pozycji półleżącej, natomiast dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć – w pozycji siedzącej.

Przeciwwskazania do inhalacji

Choć inhalacje to bezinwazyjny i bezpieczny zabieg, istnieje szereg przeciwwskazań do ich stosowania. Należą do nich:

  • niewydolność oddechowa i krążeniowa,
  • gruźlica,
  • ropne zapalenie migdałków,
  • wysoka gorączka,
  • nowotwory,
  • krwawienie z dróg oddechowych,
  • obrzęk płuc,
  • niewydolność nerek,
  • przewodnienie organizmu.

Popularność, jaką cieszą się inhalacje wśród lekarzy i pacjentów wynika przede wszystkim z ich skuteczności, łatwości przeprowadzenia zabiegu i faktu, że można bezpiecznie wykonywać je w warunkach domowych. To doskonała metoda wsparcia terapii infekcji górnych dróg oddechowych, a także świetny sposób na przywrócenie komfortu oddychania w przypadku osób, które często przebywają w klimatyzowanych, ogrzewanych lub zakurzonych pomieszczeniach.