Inhalacja to znany od bardzo dawna sposób na radzenie sobie z kaszlem, zapaleniem oskrzeli czy problemami z zatokami. Przed laty najpopularniejszym sposobem wykonywania tego zabiegu były tak zwane „parówki”, czyli oddychanie nad naczyniem z gorącą wodą, do której dodawano olejki eteryczne, zioła lub inne substancje mające za zadanie ułatwienie oddychania i rozrzedzenie zalegającej wydzieliny. Współcześnie wciąż ta metoda cieszy się sporym powodzeniem, jednak znacznie częściej w celu wykonania inhalacji stosuje się profesjonalne inhalatory i nebulizatory. Z tego artykułu dowiesz się, kto przede wszystkim powinien zainteresować się inhalacjami i co sprawia, że ten zabieg cieszy się bardzo dużym uznaniem wśród lekarzy.

Inhalacja – co to takiego?
Inhalacja, nazywana także wziewaniem, to nic innego jak zabieg leczniczy polegający na wdychaniu leku lub innych substancji wspomagających kurację w postaci pary lub aerozolu. Ich najczęstsze, lecz nie jedyne zastosowanie to infekcje górnych dróg oddechowych. Substancje, które zwykle możemy znaleźć w preparatach do inhalacji to izotoniczne lub hipertoniczne roztwory chlorku sodu, a także ektoina i kwas hialuronowy o właściwościach nawilżających oraz N-acetylocysteina i olejki eteryczne.
Dla kogo wskazane są inhalacje?
Inhalacja to stosunkowo prosty i wygodny do wykonania, bezpieczny zabieg. W przeciwieństwie do preparatów podawanych doustnie, inhalacje pozwalają na dawkowanie mniejszych porcji leku, dlatego nie obciążają żołądka i przewodu pokarmowego. Sprawdzą się zatem doskonale u osób, które mają wrażliwy żołądek lub problemy trawienne wynikające z przebytej antybiotykoterapii lub przyjmowania dużej ilości lekarstw. Zabieg ten można wykonywać nawet u najmłodszych pacjentów, a przeciwwskazań do stosowania inhalacji jest niewiele – zajmiemy się nimi w dalszej części tego artykułu.
Inhalacja może być świetnym wyborem w przypadku osób, u których występuje:
- przewlekły, suchy lub mokry kaszel,
- astma alergiczna i niealergiczna,
- alergia wziewna,
- ostre zapalenie oskrzeli,
- zapalenie oskrzelików,
- zapalenie zatok,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
- mukowiscydoza,
- grypa lub przeziębienie.
Zabiegiem tym powinny zainteresować się także osoby, które spędzają dużo czasu w zamkniętych, klimatyzowanych lub mocno ogrzewanych pomieszczeniach, a także ci narażeni na częsty kontakt z kurzem, pyłem i zanieczyszczonym powietrzem. W tym przypadku regularne wykonywanie inhalacji może przywrócić komfort oddychania, oczyścić drogi oddechowe i nawilżyć pokrywające je błony śluzowe. To bardzo ważne, ponieważ prawidłowo funkcjonujący układ oddechowy znacząco zmniejsza ryzyko wniknięcia drobnoustrojów do organizmu i chroni nas przed wystąpieniem infekcji wirusowych i bakteryjnych. Poza tym nebulizację często poleca się również pacjentom po przebytych zabiegach laryngologicznych.
Kto nie powinien wykonywać inhalacji?
Przeciwwskazania do wykonywania inhalacji są nieliczne i zdarzają się stosunkowo rzadko, jednak mimo to zawsze przed zastosowaniem tego zabiegu należy skonsultować się z lekarzem i zapoznać z treścią ulotki dołączonej do opakowania preparatu, a także z instrukcją obsługi inhalatora bądź nebulizatora.
Inhalacji nie powinno się wykonywać w przypadku:
- nowotworów,
- ropnego zapalenia migdałków,
- gruźlicy płuc,
- obrzęku płuc,
- krwawienia z dróg oddechowych,
- ostrego zapalenia krtani i gardła,
- niewydolności nerek,
- niewydolności oddechowo-krążeniowej
Nie bez przyczyny inhalacje stały się tak powszechnym i cenionym zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów zabiegiem. Są proste do wykonania w domowych warunkach, można stosować je u dzieci dorosłych, a specjalistyczne preparaty potrzebne, żeby ją przeprowadzić, są stosunkowo tanie i bardzo łatwo dostępne. Mogą okazać się wybawieniem przy naprawdę wielu dolegliwościach i schorzeniach u dzieci i dorosłych. Szczególną uwagę na inhalacje powinny zwrócić osoby zmagające się z częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych, przewlekłym kaszlem, alergiami oraz astmą, a także ci, którzy przez wykonywaną pracę zmagają się z przesuszonymi błonami śluzowymi i chcieliby przywrócić sobie komfort oddychania.